Historia


Ogniem i mieczem to historia przyjaźni i miłości – Katarzyny i Macieja Kummer – restauratorów i “poszukiwaczy przygód oraz Katarzyny i Rafała Mikułowskich – artystów plastyków, projektantów i dekoratorów, zamiłowanych w polskiej kulturze i sztuce ludowej. “Ogniem i Mieczem”, to współczesny – nieco eklektyczny poemat liryczny na temat tego wszystkiego co tkwi w naszej polskiej – sarmackiej i chłopskiej, europejskiej, a tak głęboko wschodniej zarazem duszy i pamięci. To hołd dla naszej przeszłości i naszych korzeni, dla naszych wieszczów i artystów wielkich, od Sienkiewicza i malarzy Młodej Polski po świątkarza Powsinogę i góralskich filozofów. Hołd i deklaracja przynależności do naszej tak bogatej, bo tak różnorodnej i barwnej tradycji “kultury pogranicza”, gdzie styka się i przemiesza nieustannie to, co szlachetne wzniosłe i subtelne, z tym, co proste, zgrzebne i szczere. To z zachodu zaczerpnięte – przepych i wzniosłość królów, mądrość i stateczność Europy Chrześcijańskiej – a zew wolności dzikich stepów wschodnich, bo i tatarska i mongolska w naszych żyłach płynie krew. Poemat liryczny …no cóż, choć o gastronomiczną głównie idzie tu sztukę, to z całego serca pragniemy ją Wam zaoferować taką, jaką udało nam się ją stworzyć, dla naszej własnej, jak i mamy nadzieje Waszej przyjemności.


“Restauracja to miejsce szczególne. Miejsce gdzie spotykamy się, aby cieszyć się przyjemnością wspólnie spędzonego czasu,
radością uroczystych, nierzadko wyjątkowych chwil. Chcielibyśmy, aby nasza restauracja była dla Was miejscem uprzywilejowanym, gdzie sztuka wszelka nie byłaby jakąś abstrakcyjną ideą, lecz ziszczeniem naszych marzeń o pięknie, ukojeniu i (prawie..) wszelkich doczesnych przyjemnościach”


Katarzyna i Maciej Kummer